Djegia nga dielli

djegia nga dielli

Djegia nga dielli

Ju shtriheni në diell duke shpresuar të merrni një ten ngjyrë ari të shkrirë, ndërkohë që largoheni nga plazhi me pamje si një karavidhe që ka mbetur shumë gjatë në tenxhere. Situatë shumë e njohur për ne apo jo?

Pavarësisht paralajmërimeve shëndetësore për dëmin nga rrezet e diellit, shumë prej nesh ende ekspozojmë lëkurën tonë ndaj rrezeve përcëlluese të diellit.

Më shumë se një e treta e të rriturve dhe gati 70% e fëmijëve e pranojnë se janë djegur nga dielli gjatë vitit të kaluar, sipas CDC.

Ja çfarë duhet të dini se si ta mbani lëkurën tuaj të sigurt dhe ku ta gjeni shpëtimin nga djegia e diellit nëse vazhdoni të qëndroni shumë gjatë të ekspozuar ndaj rrezeve të diellit.

Çfarë shkakton djegien nga dielli?

Tashmë ju e dini shpjegimin e thjeshtë pas djegies së diellit. Kur lëkura juaj është e ekspozuar ndaj diellit për një periudhë të gjatë kohore, përfundimisht ajo digjet, duke u bërë e kuqe dhe e irrituar.

Nën lëkurë, gjërat bëhen pak më të komplikuara. Dielli emeton tre gjatësi valore të rrezeve ultravjollcë:

  • UVA
  • UVB
  • UVC

Rrezet UVC nuk arrijnë sipërfaqen e Tokës. Dy llojet e tjera të rrezeve ultravjollcë jo vetëm që arrijnë peshqirin tuaj të plazhit, por ato depërtojnë edhe në lëkurën tuaj. Deri te dëmtimi i lëkurës vie pra nga dyja rrezet, UVA dhe UVB.

Djegia nga dielli është shenja më e dukshme që ju keni qëndruar jashtë për një kohë të gjatë. Por dëmtimi nga dielli nuk është gjithmonë i dukshëm. Nën sipërfaqe, rrezet ultravjollcë mund të ndryshojnë ADN-në, duke plakur para kohe lëkurën tuaj. Me kalimin e kohës, dëmtimi i ADN-së mund të kontribuojë në kanceret e lëkurës, përfshirë melanomën vdekjeprurëse.

Simptomet e djegies me diell

Kur ju pësoni një djegie nga dielli, lëkura juaj kthehet në ngjyrë të kuqe dhe dhemb. Nëse djegia është e rëndë, mund të zhvilloni ënjtje dhe fluska të djegies nga dielli. Ju madje mund të ndjeheni sikur keni grip e ethe, me dridhje, mundim, dhimbje koke dhe dobësi.

Disa ditë më vonë, lëkura juaj do të fillojë të qerohet dhe kruhet pasi trupi juaj përpiqet të heqë qafe qelizat e dëmtuara nga dielli.

Beba Cosmetic, fabrike prodhimi ne Durres per kremra dhe shampo te ndrysheme. Ju ftojme te vizitoni faqen tone web dhe rrjetet tona sociale instagram dhe facebook.

Ju mirepresim!

Leave a Reply

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

No products in the cart.

AlbanianEnglish