Perdorimi i kremit te plazhit.

Perdorimi i kremit te plazhit.

Sekretet qe duhet te dini per perdorimin e kremit te plazhit.

Diellin, plazhin, ditët e veres i duam te gjithe dhe padyshim qe per shume prej nesh vera eshte stina me e preferuar. Por, perveç kenaqesise se rrezeve qe marrim prej tij, mund te ndodhe qe edhe të demtohemi nese nuk dime te ruhemi. Madje, edhe kur e perdorim kremin e diellit ndodh qe mos ta aplikojme siç duhet dhe pa e ditur mund te kemi demtuar lekurën tone.

Ja disa nga gjerat qe duhet te kemi parasysh kur te përdorim kremin e diellit:

Kremi i diellit duhet te kete shenimin “broad spectrum”(spekter i gjere),pasi e mbron lekuren nga plakja e parakohshme dhe dukeni me bukur. Aplikoje kremin me nje shtresë te holle ne fytyre, ne qafe, dekolte dhe ne veshe. Lereni kremin e diellit ta përthithe e gjithe lekura. Pasi keni mbaruar se përhapuri ne te gjithe lekuren, lajini duart para se të fillosh grimin. Çdo kremi dielli duhet të riaplikohet mbi fytyre, pavaresisht SPF qe ka, madje edhe nese eshte rezistent ndaj ujit. Pas dy oreve qe e keni vendosur kremin dhe qendroni ne diell duhet ta riaplikoni nje shtrese tjeter kremi nese jeni te ekspozuar ndaj diellit dhe rrezeve UV(ultraviolet).

Shumica prej nesh vendosin krem rregullisht në fytyre, por harrojme te vendosim ne zonen e vesheve, apo buzeve ose mbrapa qafes. Jo me kot, keto zona shpesh te neglizhuara mund të zhvillojne se shumti kancer te lekures. Një zonë qe preket shume nga dielli dhe ku shkaktohet melanome jane edhe pjeset e pasme te kembeve te grave. Kështu qe aplikoni krem në çdo pjese te trupit dhe bejeni rregullisht.

Perveç kesaj, duhet te njihni karakteristikat e lekures suaj. Personat me lekure te zakonshme duhet te perdorin krem kunder diellit me faktor mbrojtes nga 8-12. Personat me lekure te ndjeshme duhet te perdorin krem me faktor mbrojtjeje nga 12-20.

Gjate diteve te punes duhet te lyheni lekuren me krem me faktor nen 15. Nese qëndroni jashte ose ne plazh, faktori mbrojtes i kremit duhet te jete mbi 30. Nëse notoni ne det duhet te perdorni krem kunder ujit. Ndersa personat e bardhe duhet te perdorin krem me faktor mbrojtes mbi 30, per te parandaluar njollat. Personat me lekure te erret duhet të perdorin krem me faktor nen 15.

Vetem nese tregoheni te kujdesshem per veten tuaj do te kaloni pushimet qe gjithmone keni dashur pas nje kohe te gjate lodhje.

Beba Cosmetic, fabrike prodhimi ne Durres per kremra dhe shampo te ndrysheme. Ju ftojme te vizitoni faqen tone web dhe rrjetet tona sociale instagram dhe facebook.

Ju mirepresim!

Leave a Reply

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

No products in the cart.

AlbanianEnglish